CyberTrzeciaki blog

    • 08.04.2026 r.

      11.06.2026 20:04
      Krok Piąty – rozmowy w Cyberświecie.

      W trakcie kolejnego spotkania rozmawialiśmy o sposobach komunikowania się przez Internet. Dowiedzieliśmy się, że język szakala to język przemocy, język żyrafy to język porozumieniaKażdy z nas losował zdania i oceniał jakim językiem posługuje się osoba używająca takich słów.

        https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhoDnOdMsboZsvXNWp1RRmlj8i3oF79XwIR61eb94fQvvPqUxVSBsLE79t42yOBkC50YNhxMr-2pYM-ktAe3nLmbCI29x0olUfqQWVBJyehHHAkGl7spg3FfX4ZsOtPTZUmR1g44s-FNQut/s320/%25C5%25BCyrafa.jpg


      Język żyrafy to:

      • Mówienie o własnych uczuciach i o tym, czego potrzebujemy.
      • Słuchanie innych i próba zrozumienia ich potrzeb.
      • Odnoszenie się do innych z szacunkiem, nawet jeśli mamy inne zdanie.
      • Mówienie o tym co widzimy bez osądzania
        i oceniania.

      https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEitDz3K4mQzTgcdK77bm4VxJ8Xuy6Hh6w9Yu7pkuWNTLqi4LdTWlQSkCtxfzk7GaJzOfjXqA-H_IWdis7VPb0JtcNs6lW96NUqJLvf_FQnfLst4jn8LShNSUrhQoC59MPjDIFsUmXy_NG7n/s320/Szakal.jpg

       

        Język szakala to:

      • Krytykowanie i ocenianie innych, sprawianie im przykrości.
      • Stawianie żądań i oczekiwanie, że inni będą je spełniać bez względu na to jak się czują, czego potrzebują.
      • Narzucanie swojego zdania, nie patrząc, że ktoś może chcieć czegoś innego.
      • Obrażanie innych.

       

       Dzięki dzisiejszym zajęciom wiemy, jak ważny jest odpowiedni dobór słów, gdy chcemy komuś coś przekazać.

      Wolimy być żyrafą niż szakalem!  👍

                 

            

    • 01.04.2026 r.

      11.06.2026 19:55
      Krok czwarty – Cyberdoradcy ds. bezpieczeństwa w Internecie

      Na dzisiejszych zajęciach wcieliliśmy się w role cyberdoradców ds. bezpieczeństwa w Internecie. Udzielaliśmy porad bohaterom komiksów jak poradzić sobie w sytuacji zagrożenia, np. gdy rozmawiamy z nieznajomym w sieci, nadmiernie korzystamy z Internetu i mediów elektronicznych, udostępniamy swoje dane osobowe, spotykamy się z hejtem, sięgamy po zakazane treści. 

      Pamiętajcie!
      Jeżeli napotkacie na jakieś trudności lub narozrabiacie w sieci koniecznie porozmawiajcie o tym z kimś dorosłym – z rodzicem, nauczycielem, opiekunem.

       Możecie też skorzystać z pomocy specjalistów dyżurujących  w Bezpłatnym Telefonie Zaufania Dzieci i Młodzieży 116-111.

       

      https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgvCMQTdcogUuTly2NHEZc3gcAexH4457PwD-t-xp2AGxekSy8xGN3mWMx1_Wz0xBQ10rsjAGguoulC67PUpCwMwnB9dENfHFolNmEjc4Oy4BswYIyvKSduJ_VrCynveRAS2DSPCbq-Mc1l/w333-h213/plansza_z_wizytowki.jpg

                     

           

           

    • 25.03.2026 r.

      11.06.2026 19:49

      Krok trzeci – bezpieczeństwo w sieci.

        Dzisiaj naszym zadaniem było rozróżnienie dobrego i złego zachowania w świecie Internetu, portali społecznościowych, pisaniu maili oraz komentarzy na blogach. Pozdrawiamy!

      Dużo się już dowiedzieliśmy . Zobaczcie jak pracowaliśmy!!!

                                  

    • 18.03.2026 r.

      11.06.2026 19:40
       Krok drugi – dobre maniery.

      Na drugich zajęciach rozmawialiśmy o zasadach obowiązujących użytkowników w Internecie.

      Oto zasady, które powinien znać i przestrzegać każdy użytkownik Internetu:

      1. Jesteśmy kulturalni – nie obrażamy innych użytkowników Internetu,

      nie używamy  niecenzuralnych słów, nie oceniamy, wyrażamy swoje opinie z szacunkiem.

      1. Używamy zwrotów grzecznościowych i podpisujemy się, gdy wysyłamy  do kogoś

       e-mail.

      1. Gdy piszemy :
        • dbamy  o poprawną pisownię,
        • używajmy  emotikonów rozsądnie,
        • nie nadużywamy wielkich liter, które w Internecie oznaczają krzyk.
      2.  Szanujemy prywatność  innych – nie zamieszczamy w Internecie niczego bez ich zgody osoby, której to dotyczy.
      3. Zastanawiamy się dobrze  zanim coś opublikujemy lub wypowiemy się w Internecie. Prawdopodobnie nie będziemy mogli już  tego usunąć.
      4. Jeżeli w Internecie spotkamy kogoś, kto nie przestrzega zasad, to nie oznacza, że możemy mu odpłacić tym samym – w takiej sytuacji zwracamy się do osoby dorosłej po pomoc.
      5. Dbamy o kontrolę antywirusową swojego urządzenia.

                         

            

    • 11.03.2026 r.

      11.06.2026 19:39
       Krok pierwszy – poznajemy Cyberświat

      W środę 11.03.2026 r. rozpoczęliśmy w naszych klasach realizację projektu pt.: „Wspólne kroki w Cyberświecie”. Rozmawialiśmy o bezpiecznym zachowaniu w cyberprzestrzeni oraz możliwościach pozytywnego wykorzystania Internetu w naszym codziennym życiu.

      Wiemy już, co to jest blog i jak go prowadzić. Wspólnie wybraliśmy nazwę naszego bloga. Pracowaliśmy w zespołach i przygotowaliśmy informacje na temat ciekawych form spędzania czasu wolnego. Okazało się, że mamy mnóstwo wspaniałych pomysłów!

      Oto nasze propozycje:

       

       

                        

                          

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziemi Kujawskiej w Boniewie
      • +48542840125 sekretariat
        +48508392986 sekretariat
        +48513083977 dyrektor Zbigniew Łuczak
      • ul. Szkolna 32 87-851 Boniewo
        87-851 Boniewo
        Poland
  • Galeria zdjęć

    • brak danych