CyberTrzeciaki blog
08.04.2026 r.
11.06.2026 20:04Krok Piąty – rozmowy w Cyberświecie.
W trakcie kolejnego spotkania rozmawialiśmy o sposobach komunikowania się przez Internet. Dowiedzieliśmy się, że język szakala to język przemocy, a język żyrafy to język porozumienia. Każdy z nas losował zdania i oceniał jakim językiem posługuje się osoba używająca takich słów.
Język żyrafy to:- Mówienie o własnych uczuciach i o tym, czego potrzebujemy.
- Słuchanie innych i próba zrozumienia ich potrzeb.
- Odnoszenie się do innych z szacunkiem, nawet jeśli mamy inne zdanie.
- Mówienie o tym co widzimy bez osądzania
i oceniania.
Język szakala to:
- Krytykowanie i ocenianie innych, sprawianie im przykrości.
- Stawianie żądań i oczekiwanie, że inni będą je spełniać bez względu na to jak się czują, czego potrzebują.
- Narzucanie swojego zdania, nie patrząc, że ktoś może chcieć czegoś innego.
- Obrażanie innych.
Dzięki dzisiejszym zajęciom wiemy, jak ważny jest odpowiedni dobór słów, gdy chcemy komuś coś przekazać.
Wolimy być żyrafą niż szakalem! 👍

01.04.2026 r.
11.06.2026 19:55Krok czwarty – Cyberdoradcy ds. bezpieczeństwa w Internecie
Na dzisiejszych zajęciach wcieliliśmy się w role cyberdoradców ds. bezpieczeństwa w Internecie. Udzielaliśmy porad bohaterom komiksów jak poradzić sobie w sytuacji zagrożenia, np. gdy rozmawiamy z nieznajomym w sieci, nadmiernie korzystamy z Internetu i mediów elektronicznych, udostępniamy swoje dane osobowe, spotykamy się z hejtem, sięgamy po zakazane treści.
Pamiętajcie!
Jeżeli napotkacie na jakieś trudności lub narozrabiacie w sieci koniecznie porozmawiajcie o tym z kimś dorosłym – z rodzicem, nauczycielem, opiekunem.Możecie też skorzystać z pomocy specjalistów dyżurujących w Bezpłatnym Telefonie Zaufania Dzieci i Młodzieży 116-111.



25.03.2026 r.
11.06.2026 19:49
Krok trzeci – bezpieczeństwo w sieci.
Dzisiaj naszym zadaniem było rozróżnienie dobrego i złego zachowania w świecie Internetu, portali społecznościowych, pisaniu maili oraz komentarzy na blogach. Pozdrawiamy!
Dużo się już dowiedzieliśmy . Zobaczcie jak pracowaliśmy!!!

18.03.2026 r.
11.06.2026 19:40Krok drugi – dobre maniery.Na drugich zajęciach rozmawialiśmy o zasadach obowiązujących użytkowników w Internecie.
Oto zasady, które powinien znać i przestrzegać każdy użytkownik Internetu:
- Jesteśmy kulturalni – nie obrażamy innych użytkowników Internetu,
nie używamy niecenzuralnych słów, nie oceniamy, wyrażamy swoje opinie z szacunkiem.
- Używamy zwrotów grzecznościowych i podpisujemy się, gdy wysyłamy do kogoś
e-mail.
- Gdy piszemy :
- dbamy o poprawną pisownię,
- używajmy emotikonów rozsądnie,
- nie nadużywamy wielkich liter, które w Internecie oznaczają krzyk.
- Szanujemy prywatność innych – nie zamieszczamy w Internecie niczego bez ich zgody osoby, której to dotyczy.
- Zastanawiamy się dobrze zanim coś opublikujemy lub wypowiemy się w Internecie. Prawdopodobnie nie będziemy mogli już tego usunąć.
- Jeżeli w Internecie spotkamy kogoś, kto nie przestrzega zasad, to nie oznacza, że możemy mu odpłacić tym samym – w takiej sytuacji zwracamy się do osoby dorosłej po pomoc.
- Dbamy o kontrolę antywirusową swojego urządzenia.


11.03.2026 r.
11.06.2026 19:39Krok pierwszy – poznajemy CyberświatW środę 11.03.2026 r. rozpoczęliśmy w naszych klasach realizację projektu pt.: „Wspólne kroki w Cyberświecie”. Rozmawialiśmy o bezpiecznym zachowaniu w cyberprzestrzeni oraz możliwościach pozytywnego wykorzystania Internetu w naszym codziennym życiu.
Wiemy już, co to jest blog i jak go prowadzić. Wspólnie wybraliśmy nazwę naszego bloga. Pracowaliśmy w zespołach i przygotowaliśmy informacje na temat ciekawych form spędzania czasu wolnego. Okazało się, że mamy mnóstwo wspaniałych pomysłów!
Oto nasze propozycje:











