CyberTrzeciaki blog

    • 20.05.2026 r.

      11.06.2026 20:27
      Krok dziesiąty – aktywni, nie tylko w Cyberświecie.

      Na zajęciach zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób można spędzać swój wolny czas.

      W grupach przyporządkowaliśmy różne aktywności do pór dnia i nocy. Następnie wymyślaliśmy zabawy z otrzymanym przedmiotem.

          

          

          

          

          

    • 06.05.2026 r.

      16.06.2026 12:41
      Krok dziewiąty  - przemoc i agresja.

      Celem dzisiejszego spotkania było zwiększenie świadomości dzieci dotyczącej przeżyć osoby doświadczającej cyberprzemocy.

      Najpierw rysowaliśmy dowolny rysunek, który włożyliśmy do koszulki foliowej i przekazaliśmy koledze lub koleżance. Każde dziecko mogło coś dorysować do rysunku lub pozostawić bez zmian. Następnie naszym zadaniem było wymyślenie zdania, które mogłoby napisać do Rysi lub Tolka, aby wesprzeć ich i poprawić im humor. Liderzy grup odczytywali wspierające komunikaty na głos.

      Na zakończenie rozmawialiśmy o uczuciach, jakie nam towarzyszą, gdy ktoś przekracza nasze granice.

                   

             

    • 29.04.2026 r.

      11.06.2026 20:18
      Krok ósmy – specjaliści ds. emocji.

      Na dzisiejszych zajęciach rozmawialiśmy o tym jak zarządzać swoimi emocjami. Aby robić to dobrze musimy uświadamiać sobie, co czujemy w różnych sytuacjach, umieć nazywać te uczucia i wybierać takie sposoby radzenia sobie z nimi, które nie ranią innych, ani nas samych.  I tego właśnie uczyliśmy się podczas wykonywanych ćwiczeń. Zastanawialiśmy się jak sobie radzić z niechcianymi i nieprzyjemnymi uczuciami. Następnie pani uczyła nas jak prostymi ćwiczeniami oddechowymi można radzić sobie ze stresem i napięciami. Po dzisiejszych zajęciach warto zapamiętać, że emocje pomagają nam orientować się w tym co dzieje się wokół nas.   Oto sposób jak dobrze zarządzać emocjami:

      1. Zastanów się co czujesz w danej sytuacji?

      2. Pomyśl co sprawiło, że tak się czujesz?

      3.Porozmawiaj o tym z kimś dorosłym.

      4.  Zastanów się co pomaga Ci w trudnych sytuacjach i wykorzystaj to (np. wysiłek fizyczny, słuchanie muzyki, przytulenie się, spacer, wypłakanie się, czytanie, sprzątanie i itp.).

          

         

       

    • 22.04.2026 r.

      11.06.2026 20:13
      Krok siódmy – emocje.

      Zadanie siódme wywołało w nas duże emocje. Wcieliliśmy się w rolę głównego bohatera i wymienialiśmy wszystkie emocje jakie znamy. Pracując w grupach zastanawialiśmy się, w czym pomagają nam emocje np. złość, strach, smutek i co mogłoby się stać, jeżeli byśmy ich nie czuli. Później dopasowywaliśmy hasła z rozsypanki zdaniowej do odpowiedniej nazwy emocji.

      Doszliśmy do wniosku, że wszystkie emocje są potrzebne. Każda z nich dostarcza ważnych informacji, które pomagają nam w codziennym życiu.

            

         

         

    • 15.04.2026 r.

      11.06.2026 20:09
      Krok szósty -  Gdy poznajemy kogoś przez Internet.

      Czy jesteśmy anonimowi w Internecie? Czy zawsze wiemy z kim rozmawiamy w sieci? Co myśli i czuje osoba, która do nas pisze?

      Na te i podobne pytania próbowaliśmy sobie odpowiedzieć podczas szóstego spotkania. Na przykładzie ćwiczenia z wiadomościami wrzucanymi do pudełka przekonaliśmy się, że nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać z kim rozmawiamy komunikując się za pośrednictwem Internetu i mediów elektronicznych.

       Następnie pracowaliśmy w grupach zielonych i czerwonych.

      ZIELONI – odpowiadali na pytanie w jaki sposób Internet pomaga w poznawaniu ludzi i utrzymywaniu z nimi kontaktu. Oto ich pomysły:
      – dzięki internetowi możemy poznawać ludzi z całego świata
      – możemy komunikować się z bliskimi przebywającymi daleko
      – możemy bardzo szybko wymieniać informacje
      – Internet jest oknem na świat dla ludzi niepełnosprawnych

      CZERWONI – szukali odpowiedzi na pytanie dlaczego należy być ostrożnym poznając kogoś w sieci. Oto co wypracowali:
      – nie mamy pewności kto jest po drugiej stronie, czy jest tym za kogo się podaje
      – nie wiemy czy wiadomości, które odbieramy są prawdziwe
      – nie wiemy co może stać się w sieci z naszymi wiadomościami
      – nie wiemy co czuje i jak zachowuje się osoba, która do nas pisze
      – nie wiemy jakie może mieć zamiary nieznajomy z Internetu

      Bardzo podobała nam się zabawa w różne formy pożegnania oraz rozpoznawanie osób, które wrzucały wiadomości do pudełka.

      Świetnie się bawiliśmy!! 

                

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Obrońców Ziemi Kujawskiej w Boniewie
      • +48542840125 sekretariat
        +48508392986 sekretariat
        +48513083977 dyrektor Zbigniew Łuczak
      • ul. Szkolna 32 87-851 Boniewo
        87-851 Boniewo
        Poland
  • Galeria zdjęć

    • brak danych